Spišský hrad

on piatok, 30 január 2015.

Spišský hrad

Celému okoliu Spišského Podhradia (634 m.n.m.) však dominuje národná kultúrna pamiatka Spišský hrad. Patrí k najväčším hradom v strednej Európe (41 426 m2). Od roku 1993 je zapísaný v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Bohaté sú aj jeho dejiny. Skala, na ktorej sa rozprestiera, bola osídlená už v mladšej a neskorej dobe kamennej. Spišský hrad patrí k najatraktívnejším lokalitám cestovného ruchu. Sprístupnený je návštevníkom, slúži na múzejné a prezentačné účely s postupne sa rozširujúcou ponukou služieb a kultúrnych podujatí, i keď má ešte ďalšie možné rezervy, najmä vo využívaní vonkajších otvorených priestorov (koncerty, divadlá, festivaly). Hlavná časť zachovaných budov sa nachádza na hornom hrade, kde zaujme predovšetkým renesančná arkádová chodba pochádzajúca z prelomu 16. a 17. storočia. Mala funkciu spojovacieho článku medzi západnými gotickými palácmi, obrannými časťami a kaplnkou. Dnes slúži ako expozičná miestnosť s výstavou obranných zbraní a archeologických nálezov. Súčasťou expozičných priestorov sú i ukážky dobových interiérov - mučiarne, stredovekej kuchyne, spálne, kúpeľne ako aj zbrojnice. Od roku 2002 je zabezpečené nočné osvetlenie Spišského hradu, ktoré ponúka neopísateľný zážitok pre všetkých návštevníkov.

Otváracie hodiny počas sezóny (máj-október) od 9:00 do 19:00 hod (posledný vstup o 18:00)
Vstupné:  
Dospelí: 8 €
Študenti (19 - 26 rokov), seniori (60 - 80 rokov): 6 € 
Deti od 6 do 18 rokov: 4 €
Deti do 6 rokov: zadarmo
Rodinná vstupenka (2 dospelí + 2 deti alebo 2 dospelí a 1 dieťa alebo 1 dospelý + 3 deti) maximálne 4 osoby: 19 €
Poplatok za objednanie skupiny: (skupina najmenej 10 osôb): 20 € 

NOČNÁ PREHLIADKA:

Dospelí: 10 €

Deti, študenti, seniori: 8 €

Deti do 6 rokov: zadarmo

Rodinná vstupenka na nočnú prehliadku (2 dospelí + 2 deti alebo 2 dospelí a 1 dieťa alebo 1 dospelý + 3 deti) maximálne 4 osoby: 25 €

VSTUP NA STREDNÉ A DOLNÉ NÁDVORIE:

Dospelí: 6 €

Deti, študenti, dôchodcovia: 4 €

Do 6 rokov zdarma

Pre držiteľov tejto vstupenky sa ponúka možnosť dokúpenia si vstupenky na horný hrad s múzejnými expozíciami v cene: 2,50 € ( jednotné pre všetky kategórie návštevníkov). Pri tomto duhu vstupu sa neposkytuje rodinná vstupenka ani iné zľavy.

PODMIENKY ZLIAV:

ZŤP - vstupné ako pre deti.

ZŤPS - vstupné ako pre deti a sprievodca zdarma.

Pri školských skupinách je na 10 žiakov nárok na jedného dospelého sprievodcu zdarma.

Študenti k uplatneniu zľavy od 18 do 26 rokov sa musia preukázať kartou ISIC alebo EURO 26.

Seniori (60 - 80 rokov) sa musia k uplatneniu zľavy preukázať občianskym preukazom, v inom prípade im zľava nebude poskytnutá.

Seniori nad 80 rokov sa musia k uplatneniu bezplatného vstupu preukázať občianskym preukazom v inom prípade im zľava nebude poskytnutá.

Všetky zľavy sú nárokovateľné až po dostatočnom preukázaní sa pri pokladni múzea. V prípade, že sa návštevník nepreukáže relevantným preukazom nebude mu zľava poskytnutá a v prípade záujmu o vstup do expozícií SNM-SML si musí zakúpiť celé vstupné podľa platného cenníka.

Pri všetkých kultúrnych a komerčných podujatiach je platný cenník vstupného na dané podujatie.

ZDARMA:

Deti do 6 rokov.

Seniori nad 80 rokov.

Asociácia múzeí ICOM.

Zväz múzeí SR.

Zväz múzeí ČR.

Slovenskí a zahraniční novinári s platným novinárskym preukazom.

Čestné voľné vstupenky vydané SNM.

Zamestnanci SNM – po predložení zamestnaneckého preukazu, zľava nie je prenosná.