Smrekovica - Najvyšší vrch pohoria Branisko

on streda, 22 júl 2020.

Smrekovica - Najvyšší vrch pohoria Branisko

      Je najvyšším vrchom pohoria Branisko, ktoré je na Slovensku jediným dôsledne severojužným pohorím s dĺžkou 20 km a so šírkou od 3 do 7 km. Nadmorská výška tohto pohoria je 1 200 m n.m. Patrí medzi jadrové pohoria a predstavuje najvýchodnejší článok Fatransko-tatranskej oblasti. Vrch Smrekovica ohraničujú tri sedlá. Na severe Lačnovské sedlo (859 m), na západe sedlo Prašivá (777 m) a na juhovýchode sedlo Smrekovica (1 074m). Poľná cesta prechádzajúca sedlom bola v stredoveku dôležitou obchodnou cestou medzi Spišom a Šarišom. Na severe spadá vrcholový masív Smrekovice do Suchej doliny, ktorou preteká Antalov potok, na juhu do doliny potoka Svinka. Z vrchov, ktoré obklopujú Smrekovicu, je Patria (1 170 m), Kravcová (1 036 m) a ďalej Boldigáň (939 m) a Veľká skala. Smrekovicu na juhu od masívu Sľubice oddeľuje priesmyk Branisko (751 m).

      V rámci Braniska je to jeden z najobľúbenejších vrchov a nájdete ho v severnej časti pohoria. Je to dobre dostupný vrch z viacerých svetových strán, napriek tomu je možné, že počas vášho výstupu nenarazíte ani na jedného turistu. Výhodou Smrekovice je aj to, že to nie je na výstup príliš náročný kopec. Preto by ho mali s menšími prestávkami zvládnuť aj priemerne zdatní jedinci. Prevýšenie nie je až tak náročné, trasa nie je nebezpečná a je vcelku pohodová. 

      Túra na Smrekovicu z priesmyku Branisko Vám zaberie približne 2 hodiny. Ďalšou možnosťou, odkiaľ môžete vyraziť, je obec Vyšný Slavkov. Výlet sem Vám bude trvať tiež niečo vyše 2 hodín. V prípade, že máte viac času a chcete si spraviť minimálne poldňový výlet, tak môžete vyraziť z obce Lipovce, ktorá leží na východe pohoria. V tomto prípade však rátajte s 3 až 4 hodinami chôdze. 

      Na vrchu bola postavená aj priestranná vyhliadka, z ktorej budete mať pekné polkruhové výhľady. Priestor Smrekovice ešte dopĺňa ohnisko s lavičkami.

      Niekoľkokrát do roka sa na Smrekovici robia aj bohoslužby, čomu je prispôsobené aj okolie. Je tu viacero drevených lavičiek. Samozrejmosťou je aj priľahlý drevený kríž, postavený na kamennom múriku. Pre veriacich to môže byť veľmi zaujímavý zážitok, zúčastniť sa na takejto omši na vrchole kopca s nádhernou prírodnou kulisou.

No video selected.