Majáles

Majáles

Otvorenie letnej turistickej sezóny v Spišskom Podhradí už tradíčne začína Majálesom v parku kultúry. Hlavnou atrakciou je varenie "Podrackého" kotlíkového guľáša. Po skončení súťaže nasleduje kultúrny program miestnych folklórnych súborov. Na svoje si prídu aj deti, pre ktoré budú pripravené rôzne súťaže, nafukovacia žirafa, jazda na koni a iné atrakcie.

Spišský Jeruzalem

Spišský Jeruzalem

Symbolické miesta "Spišského Jeruzalema" v Spišskej Kapitule, na Pažici a Sivej Brade sa nachádzajú v lokalite svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Toto historické pútnické miesto, na pozadí ktorého sa vypína Spišský hrad, sa nachádza pozdĺž bývalej významnej stredovekej cesty Via magma, v súčasnosti na turistickej trase Gotickej cesty. "Spišský Jeruzalem" sa začína Katedrálou sv. Martina v Spišskej Kapitule a končí Kaplnkou sv. Kríža na Sivej Brade. Kaplnky na Pažici sú od seba vzdialene tak, ako sú vzdialené miesta posledných dní Kristovho života v Jeruzaleme v mierke 1:1. Celková konfigurácia terénu, travertínové skaly, kaplnky, Božie muky, i prevažujúca borovica čierna, sú dôstojným prírodným rámcom Spišského Jeruzalema, evokujúcim prírodu Palestíny a Izraela. Polohopis je v prípade "Spišského Jeruzalema" aktuálny, ak pootočíme mapu stredovekého Jeruzalema o 90° proti smeru hodinových ručičiek a porovnáme s mapou "Spišského Jeruzalema".

Prehliadka kultúrnych činnosti "KRÍDLA TÚŽBY"

Prehliadka kultúrnych činnosti

Pravidelne v júni deň pred Spišskými folklórnymi slávnosťami sa organizuje Prehliadka kultúrnych činnosti „KRÍDLA TÚŽBY“ prijímateľov sociálnych služieb. Okrem bohatého kultúrneho programu, v rámci ktorého vystúpia klienti zo zariadení DSS sv. Jána z Boha, DSS Domovina – Hodkovce, Denný stacionár - DSS Poprad, ZsP a DSS Humanitár Spišský Štiavnik, Domova sociálnych služieb Spišský Štvrtok, Život, n.o., Spišské Hanušovce, Domov sociálnych služieb Batizovce Návštevníci majú možnosť zajazdiť si na koni, dať si namaľovať na tvar nejaký obrázok, či kúpiť si nejaký suvenír z dielne prijímateľov. 

Spišské folklórne slávnosti na Spišskom salaši

Spišské folklórne slávnosti na Spišskom salaši

Spišské folklórne slávnosti patria medzi významné folklórne udalosti organizované na Slovensku. Sú vrcholným podujatím v oblasti ľudovej kultúry a iných duchovných a hmotných výtvorov ľudového umenia na Strednom a Dolnom Spiši. Toho roku sa organizoval 42. ročník. Sú príležitosťou prezentovať folklórne aktivity regiónu v ich rôznorodosti a pestrosti, s väčším počtom účastníkov. Zámerom jeho organizátorov je tiež predstaviť významné folklórne kolektívy a jednotlivcov zo Slovenska a zahraničia, ponúknuť divákom hodnotný umelecký program, umožniť spoločenské stretnutia, poskytnúť dobrú zábavu a prijemný relax. Súčasťou festivalu bude trh tradičných remesiel, škola tanca, súťaže šikovnosti, ľudová zábava, ochutnávka typických spišských jedál, vyhliadkové jazdy na tradičnom ľudovom povoze, jazdy na koňoch a pod.

Mesto pod sieťou UNESCO

Mesto pod sieťou UNESCO

Už pravidelne sa koncom júla stretávajú milovníci športu a prírody v Spišskom Podhradí na podujatí "Mesto pod sieťou UNESCO". Súťažiaci si môžu zmerať sily vo volejbale a nohejbale. Uskutoční sa v príjemnom prostredí parku kultúry v Spišskom Podhradí. Návštevníci sa môžu tešiť na bohatý sprievodný program, hry pre deti a živú hudbu.

Medzinárodný hudobný festival PONTES

Medzinárodný hudobný festival PONTES

Každý rok koncom leta sa v Kláštore Milosrdných bratov uskutoční Medzinárodný hudobný festival PONTES. Ide o koncert vážnej hudby.

Turistický pochod Dúbrava – Rajtopiky a Dúbravské pirohy

Turistický pochod Dúbrava – Rajtopiky a Dúbravské pirohy

Každý rok na prelome mesiacov august a september sa v obci Dúbrava uskutoční tradičný turistický pochod z obce Dúbrava do Národnej prírodnej rezervácie Rajtopiky na Branisku. Tento rok sa uskutoční už 18. ročník. Na druhy deň sa stretávajú najlepší kuchári vo varení tohto tradičného spišského jedla. Tento rok sa uskutoční  12. ročník. Návštevníci sa môžu tešiť na bohatý kultúrny program (folklórne skupiny z blízkeho okolia, ktoré prezentujú našu tradičnú kultúru) a rôzne súťaže pre deti ale aj dospelých.

Podhradské trhy

Podhradské trhy

Bohatý kultúrny program, súťaže pre deti, suveníry, medovina atď. To všetko nájdete pri návšteve Podhradských trhov.

20 Mierových kilometrov okolo Spišského hradu

20 Mierových kilometrov okolo Spišského hradu

K tradičným, s viac ako tridsaťročnou tradíciou môžeme zaradiť športové podujatie 20 Mierových kilometrov okolo Spišského hradu. Súťaži sa vo viacerých vekových kategóriách od najmladších až po seniorov. Štart aj cieľ je pred mestským úradom v Spišskom Podhradí. Trasa v hlavnej kategórii vedie cez obce Studenec, Ordzovany, Bijacovce, Beharovce, Granč – Petrovce, Žehra a mestská časť Spišských Vlach - Dobrá vôľa. Veľkým lákadlom pre súťažiacich je prémia za prekonanie rekordu podujatia v hodnote 300 €.

Dni sv. Huberta v Bijacovciach

Dni  sv. Huberta v Bijacovciach

Obec Bijacovce v areáli kaštieľa každoročne v septembri už tradične organizuje podujatia na počesť patróna poľovníkov - sv. Huberta. Akcia je zameraná na vďakyvzdanie za hmotné i iné dobrá, ktoré boli ľudstvu zverené prostredníctvom živej i neživej prírody. Okrem toho má veľký kultúrno - spoločenský význam, nakoľko udržiava, zveľaďuje a propaguje ďalšie poľovnícke zvyky a obrady. Vytvára príjemnú atmosféru pre rôzne súťaže, rozvoj ľudových remesiel, obchodu, agroturistiky a ďalšie kultúrne, spoločenské a športové vyžitie miestnych obyvateľov a všetkých návštevníkov. V neposlednom rade ide o vrelý prejav úcty a vďaky tým, ktorí sa starajú o naše hory a lesnú faunu a flóru.

Medzinárodný hudobný festival MUSICA NOBILIS

Medzinárodný hudobný festival MUSICA NOBILIS

K významným kultúrnym podujatiam patrí Medzinárodný hudobný festival MUSICA NOBILIS. Okrem Spišského Podhradia sa koná v mestách Poprad, Kežmarok, Markušovce, Smižany, Spišské Vlachy a Spišská Nová Ves, kde privítajú popredných slovenských umelcov, komorné či zborové telesá. Koncert majstrov rôznych štýlových období zaznie v románsko–gotickej Katedrále sv. Martina na Spišskej Kapitule.