Cyklotrasy

Cyklotrasy

V okolí Spišského hradu máme takmer 55 km cyklotrás. Do projektu „Vitajte na cyklotrasach v okolí Spišského hradu“ sa zapojilo 15 obcí mikroregiónu Spišský hrad – Podbranisko a mesto Spišské Podhradie. Ide o štyri cyklotrasy. Prvou je cyklotrasa s červeným značením Dúbrava – Paršivá-sedlo. S dĺžkou 15,8 km je zároveň najdlhšou. Modrá cyklotrasa zo Spišského Podhradia do obce Pavľany meria 15,4 km. Rovnako farebné označená trasa s dĺžkou 14 km vedie od obce Žehra do obce Vyšný Slavkov. Je trasou s najvyšším, miestami až 850 metrovým prevýšením. Zelená 9 km dlhá trasa ponúka pohľad na krásy regiónu od Spišského Podhradiapo penzión Šarvanec v blízkosti vjazdu do tunela Branisko.

Geoglyf Keltského koňa

Geoglyf Keltského koňa

Na severnom svahu pod Spišským hradom sa nachádza geoglyf predstavujúci štylizovaného keltského jazdca z mince, ktorá sa našla na Spišskom hrade. Geoglyf je obraz, piktogram v krajine, zobrazujúci figúru alebo ornament. Je to tvar veľkých rozmerov. Autorom tohto geoglyfu je austrálsky umelec a sochár Andrew Roger, ktorý realizuje geoglyfy modernej doby po celom svete. Geoglyf pod Spišským hradom bol jeho prvým dielom v Európe. Umelec ho realizoval v rámci cyklu Rytmus života. Sto metrov široký a sedemdesiat metrov vysoký obraz bol poskladaný z voľne uložených travertínových balvanov. Na stavbu sa použilo 3000 ton travertínu, výstavba trvala  dva týždne a pracovalo na nej približne 140 pracovníkov. Celková hodnota travertínu použitého na výstavbu dosiahla sumu 330 000€.

Náučný chodník Sivá Brada – Dreveník

Náučný chodník Sivá Brada – Dreveník

Náučná trasa začína na Sivej Brade, prechádza travertínovou kopou Pažica, Spišskou Kapitulou, mestom Spišské Podhradie, Spišským hradom, travertínovou kopou Sobotisko, travertínovou kopou Ostra hora a končí v Národnej prírodnej rezervácii Dreveník. Okolie Spišského Podhradia je z prírodovedného, krajinského a kultúrno-historického hľadiska veľmi hodnotné. Sú to predovšetkým výskyty travertínov, ktoré oddávna pútali pozornosť prírodovedcov a návštevníkov. Záujmové územie kumuluje aj množstvo zachovaných kultúrnych pamiatok.

Paintball

Paintball

Paintball je činnosť, považovaná za šport, ktorej podstatou je boj tímov, alebo jednotlivcov proti sebe pomocou zbraní s cieľom zasiahnuť súpera projektilom naplneným farbou. Ako zbrane sú používané tzv. značkovače poháňané stlačeným vzduchom.

Paintball vznikol v 80. rokoch 20. storočia v USA (New Hampshire). Pôvodne sa pre hru používali olejové farby na značkovanie dobytka. Až neskôr boli nahradené netoxickými, biologicky odbúrateľnými, vo vode rozpustnými minerálnymi farbami.

Tento šport je v súčasnosti profesionálne organizovaný, má svoje súťaže, ligy a majstrovstvá. Jeho obmeny sú využívané pri cvičeniach aj armádnymi zložkami. Paintball je možné hrať v lese, ihrisku či budove.

Paintball  v Dúbrave začal v roku 2010, presnejšie 1.júna 2010, odkedy sa na našom ihrisku vystriedalo viac než 25 tímov.

Pri   výbere   lokality    sme prihliadali  hlavne  na  vhodnú  scenériu, od  ktorej  sa odvíja aj herný zážitok. Našim cieľom bolo umiestniť ihrisko do lesného prostredia kam military paintball jednoznačne  patrí, no našim  cieľom  bolo zároveň  aj to,  aby hráči na ihrisku mali viacero možností útoku, obrany a strategického plánovania, čo sa nám aj podarilo už aj vďaka tomu, že les v ktorom je ihrisko postavené nieje jednotvárny, ale práve naopak - sú tam aj staršie, čiže hrubšie stromy, ktoré zároveň slúžia ako prekážky, ale nachádzajú sa tam aj rôzne kroviny, vyššia tráva, tmavšie miesta v húštine, priekopy a zákopy, hlboký potok a iné prírodné výtvory. Pri stavbe prekážok sme využívali iba prírodne materiály,aby sme nepretvárali lesné prostredie. Milovníci lesného prostredia si určite prídu na svoje. 

Viac tu: http://paintball-dubrava.webnode.sk/

Paragliding

Paragliding

Tento adrenalínový šport si našiel svojich nadšencov aj v okolí Spišského Podhradia, kde sú vhodne podmienky. V obci Dúbrava (pohorie Branisko) a na Ostrej hore sa pri dobrých poveternostných podmienkach už niekoľko rokov stretávajú záujemcovia o tento šport.